Obrázky a SEO

autor: | 16.Bře 2020

Obrázky a SEO

Obrázky a SEO

Jak správně upravit obrázky, aby byly přívětivé pro SEO (optimalizaci webu pro vyhledávače)? Není to nic těžkého a relativně časově náročného, ale zároveň spousta lidí stále obrázky vůbec neupravuje. Co tím mám konkrétně na mysli?

Je super, pokud jste přistoupili k tomu, že si např. na svém e-shopu fotíte své vlastní a originální fotografie. To je skvělé. Nicméně spousta lidí fotografii nijak neupraví a rovnou nahraje na svůj web či e-shop. To už je problém. Proč? Protože pravděpodobně má váš fotoaparát či mobilní telefon mnohem větší rozlišení, než potřebujete umístit na stránku. To znamená, že fotografie má mnohem větší velikost, než je třeba.

Na obrázku níže vidíte, že na umístění obrázku na můj blog stačí určitý rozměr / rozlišení (zelený rámeček). Spousta lidí však nahraje na svůj web obrázek s mnohem větším rozlišením (červený rámeček), což ve skutečnosti nemá žádný význam. Obrázek s větším i menším rozlišením bude na stránce vypadat stále stejně (pokud není samozřejmě menší než zelený rámeček).

Rozlišení obrázků | Smuton.cz

Důležité je nahrávat správné rozlišení obrázku, protože větší rozlišení = větší velikost obrázku = pomalejší načítání stránky (je potřeba stáhnout více kB). V dnešní době se vyhledávač Google dívá více a více na rychlost načítání stánky, takže toto je velmi důležitý SEO faktor.

Jak upravit rozlišení obrázku?

Možností je spousta. Můžete využít např. offline program jako Zoner Photo X. Pokud máte web postavený na redakčním systému WordPress, mohu doporučit plugin Smush Pro, který automaticky může změnit rozlišení obrázku (je třeba nastavit), jakmile jej nahrajete na web.

Komprese / úprava velikosti obrázku

Pokud jste upravili rozlišení obrázku, doporučuji nyní ještě obrázek tzv. zkomprimovat / upravit velikost. Opět můžete použít např. Zoner Photo X, plugin Smush Pro nebo třeba i online nástroj Shortpixel.

Pomocí těchto programů docílíte toho, že obrázek bude vypadat stále stejně, ale zároveň se zmenší jeho velikost. Tím pádem optimalizujete rychlost své stránky. A to je součástí SEO.

Snížení velikosti obrázku v Shortpixel | Smuton.cz

Na obrázku výše je vidět, že jsme v online aplikaci Shortpixel snížili velikost obrázku o 82%. To znamená z 200 KB na 33,3 KB, což je velký rozdíl. Zejména, pokud máte na stránce více obrázků.

4 / 5 - (hodnoceno: 1x)
Ondřej Smutný / Smuton.cz

Ondřej Smutný / Smuton.cz

Tvořím weby a zvyšuji návštěvnost