Užitečné pluginy na WordPress

autor: | 15.Bře 2021

Užitečné pluginy na WordPress

Nejlepší pluginy na WordPress

Jaké pluginy na WordPress, při tvorbě webových stránek, používám? Jaké pluginy jsou za mě nejlepší a užitečné? V tomto článku jsem napsal seznam pluginů, které používám nejen na mém webu, ale i na webech mých klientů. Uvedu i pluginy, které jsem pouze testoval po dobu několika dní nebo i ty, které mám na ,,seznamu oblíbených“. Rád bych také zmínil, že pokud tvořím web, snažím se používat co nejméně pluginů, aby nedocházelo ke zpomalování webu.

Pokud nevíte, jak nainstalovat a aktivovat WordPress pluginy, podívejte se na jeden z mých článků na blogu.

Obsah článku

SEO plugin Rank Math

Na všech svých projektech mám nainstalovaný Rank Math, který je podobný známému pluginu Yoast. Už je to sice nějaký pátek, ale SEO plugin Yoast jsem testoval několik, ale upřímně jsem neviděl zásadní rozdíl. Je však pravda, že někteří uznávaní, čeští specialisté na SEO, používají právě Yoast. Rank Math se mi líbí i svojí cenovkou, která je 0 Kč. Nicméně četl jsem již články o tom, že by v budoucnu měl mít plugin i placenou verzi.

Proč používat Rank Math?

SEO WordPress plugin Rank Math pomáhá zlepšit vaše SEO na stránce. Funkcí, které nabízí je opravdu mnoho a byl by minimálně na další článek. Mezi hlavní výčet funkcí zmíním např.:

 • Tvorba sitemapy, kterou lze následně umístit do Google Search Console či podobných webmaster nástrojů.
 • Monitoring stavových kódů 404
 • Nastavení struktury / schématu jednotlivých stránek.
 • Nastavení Open Graph (ideální zobrazení při sdílení na Facebook či Twitter).
 • Snadné propojení s Google Search Console (vidíte data ve WordPress podobně jako v GSC).
 • Odstranění /category/, /shop/ /product/ z URL.
 • Editace robots.txt z administrace.
 • Editace souboru .htaccess přímo z administrace.
 • Na každé stránce vidíte doporučení ke zlepšení, analýzu obsahu k nastaveným klíčovým slovům a celkové hodnocení stránky.
 • Nastavení snippetu a ukázka zobrazení.
 • Lokální SEO.
 • Mnoho dalších funkcí…

Plugin ke stažení »

 

Plugin na kompresi / optimalizaci obrázků Imagify
Ukázka ze SEO pluginu Rank Math

Ukázka WordPress SEO pluginu Rank Math.

Akismet

O pluginu Akismet a jak jej aktivovat jsem již jednou psal. Jde o plugin, který vás chrání proti spamu. Zejména proti spamu z komentářů. Pokud jste někdy psali blog a neměli tento plugin aktivovaný, zřejmě se vám začaly objevovat komentáře z cizích zemí, které neměli vůbec nic společného s tématem článku. Právě tento plugin zabrání podobným komentářům.

Plugin Akismet je již součástí čisté instalace WordPress, nicméně není aktivován. Pokud však plugin Akismet nemáte nainstalovaný a aktivovaný, můžete jej stáhnout z adresáře WordPress.

WordPress plugin Akismet

Ukázka WordPress pluginu Akismet.

WP Fastest Cache

Jak z názvu vyplívá, jedná se o cachovací plugin, který pomáhá ke zrychlení webu. Dlouhou dobu jsem používal pluginy jako WP Super Cache, WP-Optimize, WP Rocket, ale nyní pracuji s tímto pluginem v premium verzi. Plugin umí i optimalizovat velikost obrázků, nicméně na to používám jiný plugin. Můžete se také připojit na CDN, čistit databázi, zapnout funkci Lazy Load, atd. Při používání tohoto pluginu však doporučuji postupovat opatrně, neboť zapnutím různých funkcí si můžete rozbít web. 

Plugin lze stáhnout z adresáře WordPress zadarmo, ale jedná se o free verzi. Premium verzi můžete zakoupit na stránkách vývojáře.

Nastavení pluginu WP Fastest Cache

Nastavení pluginu WP Fastest Cache.

Imagify

Plugin Imagify komprimuje velikost obrázků. Užitečnou funkcí je to, že automaticky optimalizuje velikost obrázků, jakmile je nahraji na web. Nemusím tedy komprimovat obrázky nejdříve mimo (např. pomocí Shortpixel, Zoner, atd.), ale vše probíhá při uploadu na web. Plugin je placený, ale pokud nenahráváte tolik obrázků měsíčně jako já, lze využít jednorázový nákup za určitý počet nahraných MB.

Užitečnými funkcemi je také nastavení maximálního rozlišení, které lze nahrát na web, napojení na CDN a samozřejmě nastavení úrovně komprese (normální, agresivní, ultra).

Plugin na kompresi / optimalizaci obrázků Imagify.

Easy Updates Manager

Pomocí pluginy Easy Updates Manager lze jednoduše nastavit, které pluginy či šablony se budou automaticky aktualizovat. Budete tak mít svůj web neustále aktualizovaný, což se obecně doporučuje nejen z bezpečnostních důvodů. Lze samozřejmě u každého pluginu nastavit, zda se právě ten má automaticky aktualizovat. Někdy je totiž naopak dobré s aktualizací počkat, např. když máte nějakou šablonu, která nemusí ihned podporovat nově aktualizovaný plugin, čímž by došlo k nefunkčnosti dané funkce pluginu či rozbití webu.

Plugin zaznamenává historii aktualizací a informuje, zda proběhla úspěšně či nikoliv. Po každé aktualizaci dostáváte informační e-mail (lze zrušit), takže můžete ihned zkontrolovat web, zda je vše v pořádku. Premium verze nabízí mnohem více funkcí, mezi které patří např. záloha webu před automatickou aktualizací, naplánování aktualizací, atd.

Automatická aktualizace pluginů a šablon

Automatická aktualizace pluginů a šablon.

Duplicator

Duplicator je užitečný plugin na zálohování, ale i migraci webu. Pokud upravuji klientovi web a je potřeba, aby původní web nepřerušeně fungoval, lze pomocí tohoto pluginu původní web naklonovat, vložit jej na subdoménu a tam jej začít upravovat. Po dokončení úprav následně stejným způsobem přesunu na hlavní doménu. Vytvoření klonu je relativně jednoduché. Ve verzi Duplicator PRO je možné vytvářet a plánovat zálohy webu na cloudové úložiště jako např. OneDrive, Dropbox, Google Disk, atd.

Plugin Duplicator na migraci a zálohu webu

Plugin Duplicator na migraci a zálohu webu. Vytváření instalačního balíčku.

Loco Translate

Plugin Loco Translate vám pomůže při překládání v podstatě čehokoliv co máte na webu. Lze překládat jak šablony, tak i pluginy. Vždy je samozřejmě lepší, pokud to nějaký plugin umožňuje, překládat přímo v něm, než ihned používat Loco Translate. 

Překlad pluginů a šablon pomocí Loco Translate.

Překlad pluginů a šablon pomocí Loco Translate.

kk Star Ratings

Plugin kk Star Rating používám k hodnocení pod mými články. V čem je tento plugin dobrý? Podporuje ritch snippets, takže pokud má některý z mých článků nějaké hodnocení, je možné, že se zobrazí ve SERPu. Plugin jinak není nijak zvlášť propracovaný, ale svůj úkol splní.

Plugin na hodnocení článků - podporující ritch snippets.

Plugin na hodnocení článků – podporující ritch snippets.

Product Feed PRO for WooCommerce

Product Feed PRO for WooCommerce dokáže pomoci s tvorbou XML feedů pro Heureku, Zboží.cz, Google Nákupy a v podstatě pro cokoliv. V pluginu jsou sice přednastavené mapy pro známé zbožáky, ale stejně je potřeba je lehce upravit, aby splňovala jejich kritéria. Takže pokud plánujete e-shop na WordPress a chcete tvorbu XML feedů co nejlevněji, doporučuji tento plugin. V PRO verzi nabízí plugin více možností jako např. vložit do feedu pole GTIN, EAN, atd.

Plugin na tvorbu XML feedu.

Plugin na tvorbu XML feedu. Sestavování mapy feedu.

WP All Import

Tento prémiový plugin je skvělým pomocníkem, pokud máte internetový obchod na WordPressu a chcete importovat zboží od vašich dodavatelů. Skvěle spolupracuje s Woocommerce a je opravdu variabilní. Importovaný feed může být jak ve formátu XML, tak i CSV. Import je velmi propracovaný a tomu také odpovídá cena tohoto prémiového pluginu, která začíná na 99 USD, přičemž neobsahuje Add-on WooCommerce, takže pro e-shopaře nebude stačit. E-shopař tedy bude muset sáhnout do kapsy pro zhruba 139 USD. Pokud budete chtít i exportovat, tak cena je 169 USD. Naštěstí se jedná o lifetime licenci, takže jednou koupíte a plugin váš.

 

Líbí se vám tento plugin a chtěli byste vyzkoušet delší dobu plnou verzi? Kontaktujte mě a poskytnu vám GPL licenci k otestování.
Import XML / CSV feedu nejen od dodavatelů.

Import XML / CSV feedu nejen od dodavatelů.

Bloom

Web smuton.cz je postaven pomocí Divi builderu. Plugin Bloom (nelze stáhnout z oficiální adresáře WordPress) je vytvořen stejnými vývojáři (Elegant Themes), takže pro tvorbu pop-up oken používám jejich plugin, protože mám jistotu, že nebude žádný problém s kompatibilitou (pravděpodobně by nebyl ani u jiných pluginů, ale pro sicher).

Plugin lze zakoupit pouze s celým Divi builderem, nikoliv jako samostatný plugin, za cenu kolem 89 USD, ale získáte jak Divi builder, tak plugin Bloom, šablonu Extra a plugin Monarch (sdílecí widgety / tlačítka).

Bloom lze jednoduše propojit se známými e-mailovými nástroji jako např. MailerLite, Mailchimp, ActiveCampaign, SendinBlue a další.

Pop-up okno vytvořené v pluginu Bloom.

Pop-up okno vytvořené v pluginu Bloom.

3.9 / 5 - (hodnoceno: 11x)
Ondřej Smutný / Smuton.cz

Ondřej Smutný / Smuton.cz

Tvořím weby a zvyšuji návštěvnost