SEO nástroje

SEO nástroje jsou užitečné, pokud se věnujete optimalizaci webu, na analýzu nejrůznějších chyb, ale i příležitostí.

Níže najdete přehled SEO nástrojů, které používám nebo jsem je pouze testoval. Můžete se také podívat na přehled dalších nástrojů, které používám.

Keyword - oblečení pro miminka - SEO výsledky | Smuton.cz

65+ spokojených klientů | 6 let praxe

Hodnocení Smuton.cz na Google
trustpilot
facebook

Jak zlepšit SEO?

Pokud si neustále kladete otázku, jak zlepšit SEO, tak je to především opravou chyb či nedostatků na vašem webu (on-page SEO), tvorbou kvalitního obsahu, získávání kvalitních zpětných odkazů (off-page SEO). A právě SEO nástroje vám usnadní mnoho práce při hledání chyb či příležitostí pro rozvoj vašeho webu. Jakmile začnete používat nástroje na optimalizaci webu a na následném odstranění chyb na webu, je reálné, že se zase o malý krůček přiblížíte k lepším pozicím ve vyhledávání. Tomuto procesu se říká v podstatě analýza webu (někdy také jako audit webu).

Kromě odstranění chyb, které jste našli pomocí SEO nástrojů, je samozřejmě důležité věnovat pozornost dalším SEO faktorům jako např. psaní kvalitních textů, linkbuildingu, analýze keywords apod.

Obsah článku

Infografika

Jednoduchá infografika, proč používat SEO nástroje a v čem nám mohou pomoci. Důvodů, proč je používat, je samozřejmě mnoho, ale začátečníkům může ve zkratce říct, v čem jsou hlavní benefity.

Infografika SEO nástroje | Smuton.cz

Chcete umístit infografiku na váš web? Použijte tento HTML kód.

<a href="https://www.smuton.cz/">
 <img src="https://www.smuton.cz/wp-content/uploads/2021/08/infografika-seo-nastroje.jpg" alt="Infografika - proč používat SEO nástroje" style="width:800px;height:2000px;">
</a>

SEO nástroje zdarma

Chcete si sami optimalizovat web pro vyhledávače, ale nechcete za nástroje nic platit? I to je možné. Jestliže si vystačíte s free programy, které mají omezené funkce, připravil jsem ukázku SEO nástrojů, které můžete použít. Dokonce jsem napsal článek, kde jsem uvedl 7 tipů na SEO nástroje, takže nyní možná některé už znáte a budou se opakovat. Ať už použijete nástroje, které jsou zdarma nebo placené, SEO nástroje jsou téměř nezbytné pro analýzu a optimalizaci www stránek.

Ondřej Smutný / Smuton.cz

Ondřej Smutný / Smuton.cz

Tvořím weby a zvyšuji návštěvnost

13053 143830213053
Logo SEO nástroje Collabim

Collabim

Collabim patří v ČR k nejoblíbenějším SEO nástrojům. Mezi zajímavé funkce nástroje patří např. přehledné měření pozic klíčových slov ve vyhledávání, analýza klíčových slov, návrh klíčových slov, špehování konkurence ale třeba také tzv. Svatý grál, který identifikuje nejen vaše PPC reklamy, ale i reklamy vaší konkurence. Můžete se tak inspirovat, jaké titulky a meta description používá.

Další užitečnou funkcí je vyhledávání odkazové příležitosti. Collabim vám sám navrhne webové stránky, na které by bylo vhodné umísti odkaz směřující na váš web.

SEO nástroj Collabim »

Logo SEO nástroje Marketing Minner

Marketing Miner

SEO nástroj Marketing Miner dokáže pomoci při analýze klíčových slov, monitoringem webu (pozice, zmínky o vašem brandu, kontrola odkazů). Dále také zkontroluje stavové kódy vaší stránky, rychlost načítání a mnohé další funkce.

SEO nástroj Marketing Miner zdarma »

Logo SEO nástroje Screaming Frog

Screaming Frog

Screaming Frog je skvělým SEO nástrojem na audit webu, díky kterému objevíte spoustu údajů či chyb, které můžete následně ihned opravit. Např. vám odhalí, na jakých obrázcích vám chybí alt atribut, zda nemáte dlouhé titulky či meta description, zda URL nehlásí stavový kód 404, sledování odchozích odkazů (broken link) a spousta dalších užitečných funkcí. Screaming Frog můžete používat do 500 URL webu a drobných omezení, zcela zdarma.

SEO nástroj Screaming Frog zdarma »

Google Search Console

Google Search Console

Google Search Console je naprostý základ každého webu. Jak již z názvu vyplývá, nástroj je přímo od Google. Respektive jakýsi prostředník mezi vaším webem a vyhledávačem Google. Můžete v něm vidět např. počet prokliků na váš web z určitých klíčových slov, přehled zaindexovaných URL, ale také různé chyby.

SEO nástroj Google Search Console »

Google Analytics

Google Analytics

O Google Analytics jsem psal v jednom z mých článků na blogu. Považuji jej, stejně jako Google Search Console, za základní nástroj při provozování webu. Najdete v něm spoustu užitečných analytických metrik, které můžete používat nejen při vyhodnocování SEO výsledků. Nástroj je samozřejmě zcela zdarma.

Analytický nástroj Google Analytics »

Logo Sklik (Seznam.cz)

Sklik

Nástroj Sklik (Seznam.cz) je určen primárně pro tvorbu PPC kampaní. Nicméně Sklik je výborný i pro zjištění počtu vyhledávání klíčových slov na Seznamu. Můžete si tak velmi rychle zjistit, jaké fráze se v současné době nejčastěji vyhledávají a na základě toho např. vytvořit nový článek. Navíc zcela zdarma. Stačí se přihlásit pomocí přihlašovacích údajů, které používáte do e-mailové schránky.

Nástroj na tvorbu PPC (analýzu klíčových slov) »

Seznam Webmaster

Seznam Webmaster

Jedná se o podobný nástroj jako je Google Searrch Console, jenom nemá tolik funkcí. Jelikož vyhledávač Seznam.cz tvoří stále kolem 25% trhu v ČR, je dobré přidat svůj web do tohoto nástroje, kam následně můžete přidat svojí sitemap.

Nástroj na přidání sitemap pro SeznamBot »

Bing - správce webů

Bing správce webů

Opět se jedná o nástroj spolupracující se svým vyhledávačem. V tomto případě Bing. I když vyhledávač Bing netvoří důležitou roli na českém trhu, doporučuji také přidat svojí sitemap do tohoto správce.

Správce webů Bing »

Yandex Webmaster

Yandex Webmaster

Stejný nástroj jako předchozí správci webů. Tento nástroj z vyhledávače Yandex.

Yandex Webmaster »

Xenu

Program Xenu se instaluje do vašeho PC a hlavní funkcí je, že projde váš web a zjistí údaje jako title či meta každé stránky (pokud jsou vyplněny), velikost stránky, datum přidání stránky, ale tou primární funkcí je, že zjistí stavové kódy. Jednoduše si pak můžete URL seřadit podle toho, zda obsahují nějaké chyby (např. stavový kód 404). Vidíte také, zda odchozí odkazy, mimo váš web, jsou stále platné.

SEO nástroj na kontrolu URL »

TechnicalSEO - logo | Merkle

Technical SEO 

Free SEO nástroj, kde můžete testovat svůj soubor robots.txt, sitemap.xml, htaccess, hreflang a mnohem více. Velmi užitečná nástroj.

Užitečný SEO nástroj »

Logo Smartlook

Smartlook

Smartlook je analytický nástoj, který umožňuje sledovat uživatele v reálném čase. Vidíte přesně to, jak uživatelé na vašem webu prochází stránky, na co klikají, kde se zdržují, jak hýbají kurzorem, zda se jim při cestě nevyskytla nějaká technická chyba apod.

Jedná se o skvělý nástroj, díky kterému můžete zlepšovat např. dwell time, odstraňovat problémy s průchodností webu, sledovat, na co uživatelé nejčastěji klikají díky heat mapě a mnoho dalšího.

Vyzkoušet Smartlook zdarma »

Placené SEO nástroje

I když někteří poskytovatelé SEO nástrojů nenabízí free verze svých programů s omezenými funkcemi, tak dost často ovšem nabízí nějakou garanci vrácení peněz nebo alespoň zkušební dobu, která bývá zpravidla 7 – 30 dní, během kterých můžete nástroj či aplikaci vyzkoušet zdarma.

Semrush logo

Semrush

Semrush je skvělý, profesionální nástroj s mnoha funkcemi. Nechybí samozřejmě základní věci jako analýza klíčových slov, přehledný audit stránek, kontrola stavových kódů, CPC, trendy klíčových slov, asistent při psaní textů a mnohé další. Semrush dokonce nabízí možnost analyzovat sociální sítě, takže máte spousta dat na jednom místě.

Komplexní SEO nástroj »

Logo Content King

Content King

Content King je excelentní nástroj zejména pro neustálý monitoring vašich stránek. Jakmile se něco změní na vašem webu (robots.txt, sitemap, H1, atd.), Content King vám o tom dá ihned vědět. Máte tak přehled o svém webu 24/7. Mezi další skvělé funkce patří přehledné zobrazení technického stavu vašich stránek. Ukáže, zda vám nechybí title, meta description, H1, zda je stránka indexována, rychlost načtení, zda je v sitemapě atd. Skvělý nástroj na nepřetržitý audit webu.

Nástroj pro nepřetržitý SEO audit webu »

Logo SEO nástroje Sitebulb

Sitebulb

Sitebulb je skvělý nástroj na kompletní audit webu. Nástroj analyzuje spoustu SEO faktorů, díky kterým můžete následně dobře optimalizovat web. Nástroj je určen pokročilejším uživatelům, nicméně je celkem intuitivní, takže se s ním uživatele celekem rychle naučí.

Nástroj na SEO audit webu »

Ahrefs logo

Ahrefs

Ahrefs je, podobně jako Semrush, komplexní kvalitní nástroj, který vám poskytne spoustu důležitých dat a informací. Pravidelně analyzuje web, analyzuje pozice v SERPu, disponuje funkcemi jako Keyword Research, Keywords Explorer atd.

Komplexní SEO nástroj »

Logo Ubersuggest _ Neil Patel

Ubersuggest

SEO nástroj známého marketéra jménem Neil Patel. I když není tak propracovaný jako Ahrefs či Semrush, disponuje dobrými funkcemi jako analýza zpětných odkazů, Keyword Analyzer, srovnání s konkurencí, ale i Rank Tracker – sledování pozic klíčových slov (značně omezené oproti jiným nástrojům). Nástroj používám téměř denně a pozoruji častá vylepšení a přidávání nových funkcí. Navíc je to jeden z mála nástrojů, u kterého můžete zakoupit licenci tzv. lifetime.

SEO nástroj Neila Patela »

Menší nástroje a doplňky pro prohlížeč

Tady najdete menší nástroje, které většinou mají jen jednu funkci nebo to jsou doplňky pro prohlížeč. Používám Google Chrome.

Měření rychlosti webu

 • SpeedMonitor.io – Nástroj měří rychlost webu z Ligthhouse. Zobrazí vám pěknou křivku měření za posledních X dní. Můžete využít free trial verzi. Přejít na nástroj »
 • GTmetrix.com – Online nástroj na měření rychlosti načítání webu. Po výpočtu se vám zobrazí pěkný přehled všeho, co se načítá (HTML, script, CSS atd.). Přejít na nástroj »
 • PageSpeed Insights – Nástroj na měření rychlosti načítání webu přímo od Google. Přejít na nástroj »
 • WebPageTest.org – pěkný nástroj na měření rychlosti načítání webu i vyhodnocení zabezpečení webu. Přejít na nástroj »
 • Pingdom Website Speed TestPřejít na nástroj »
 • Website Speed Test – Jednoduchý a přehledný nástroj. Přejít na nástroj »

Zpětné odkazy

 • Backlinkwatch.com – Po zadání vaší URL webu vám ukáže všechny zpětné odkazy směřující na váš web. Přejít na nástroj »
 • Website SEO checker.com – Nástroj zobrazí mnoho faktorů. Od kontroly H1 po zobrazení ranků z Alexy atd. Přejít na nástroj »
 • Kam dát odkaz.cz – Po zadání několika klíčových slov dostanete návrh webů, kam je dobré umístit zpětné odkazy. Přejít na nástroj »

Text / obsah

 • Copyscape.com – Nástroj, který odhalí, zda někdo nekopíruje váš originální text. Přejít na nástroj »
 • Siteliner.com – Zadejte URL vašeho webu a zjistíte, jak moc je váš obsah duplicitní, respektive jak moc se opakujete napříč vaším webem. Google nemá rád duplicitní obsah, a tak procento duplicity by mělo být samozřejmě co nejmenší. Často tak u e-shopů s velkým počtem produktů uvidíte, jak moc je jejich text duplicitní. Dále také měří průměrný počet slov na stránku, dobu načítání stránky atd. Přejít na nástroj »

Ostatní

 • Browseo.net – Tento online nástroj zobrazuje váš web, jak by vypadal bez stylů. Můžete třeba vidět, jak by se zobrazovaly obrázky, respektive vidíte, že je důležité psát alt atribut. Dále také zobrazuje náhled v SERPu, strukturu nadpisů, počet slov na stránce atd. Přejít na nástroj »
 • SharedCount.com – Aplikace vypočítá, kolikrát byl váš web sdílen na Facebook a počet komentářů. Je známo, že Google bere v potaz tzv. social signals, které jistou měrou mají vliv na SEO. Přejít na nástroj »

Obrázky

 • Compressor.io – Komprese obrázků je dobrá pro snížení rychlosti webu. Přejít na nástroj »
 • Shortpixel.com – Komprese obrázků. Přejít na nástroj »
 • Online Image Tool – Pěkný nástroj nejen na kompresi obrázků, ale i konvertor formátů obrázků a další drobné, ale užitečné funkce. Přejít na nástroj »
 • Squoosh – skvělý online nástroj na konverzi i kompresi obrázků. Nástroj umožňuje nejen nastavit výstupní formát, ale také nastavit pokročilou kompresi. Užitečné je, že tento nástroj umožňuje konverzi obrázků do úsporného formátu WebP. Přejít na nástroj »

65+ spokojených klientů | 6 let praxe

Hodnocení Smuton.cz na Google
trustpilot
facebook

Kontaktujte mě

Kontaktujte mě pomocí formuláře napravo nebo mi zavolejte ve Vámi vybraný termín.

Rád jsem efektivní a proto se snažím konkrétně pomoci. Proto je ideálním prvotním kontaktem e-mailová zpráva či zpráva pomocí formuláře vpravo. Rád si s Vámi ovšem i zavolám nebo se potkám na videohovoru v termínu, který Vám bude nejvíce vyhovovat.

Termín hovoru či videohovoru si můžete rezervovat zde.

Nástroje pro efektivní práci: StreakClickUp a Freelo.

 

15 + 12 =